Wielkopolski Park Narodowy. Atrakcje, których nie można pominąć

Wielkopolska to region niezwykle atrakcyjny dla miłośników historii, na których czekają tu cenne zabytki z czasów piastowskich. Wielkopolska może oczarować również turystów zafascynowanych przyrodą. O tym, jak wiele cennych skarbów natury zachowało się w tej części kraju, możemy się przekonać w trakcie wycieczki po Wielkopolskim Parku Narodowym. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Kilka słów o Wielkopolski Parku Narodowym

Wielkopolski Park Narodowy leży w pobliżu Poznania, wśród malowniczych rozlewisk Warty. Oficjalnie park ten powstał w 1957 roku, jednak pierwsze próby jego powołania miały miejsce już w okresie międzywojennym. Dziś Wielkopolski Park Narodowy zajmuje powierzchnię prawie 15 tysięcy ha, a w jego granicach znalazło się aż 18 obszarów ochrony ścisłej. Z jakich atrakcji znany jest ten park?

W czasie wycieczki po terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego możemy oglądać piękne, polodowcowe krajobrazy. Moreny, wzniesienia i jeziora – taki krajobraz intryguje. Wielkopolski Park Narodowy tu jednocześnie bogaty świat roślin i zwierząt. Bardzo dobrze reprezentowane są tu owady oraz ssaki, w gronie których pojawiają się m.in. kuny leśne i borsuki. A co z szatą roślinną? Kto w czasie wycieczki po parku chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu botaniki, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer nad jedno z wielu wielkopolskich jezior. To w ich rejonie pojawiają się najciekawsze gatunki, cenne ekosystemy torfowców oraz ważne zbiorowiska bagienne. Robią one wrażenie – nie tylko na doświadczonych botanikach.

Wycieczka krajoznawcza po Wielkopolskim Parku Krajobrazowym

Tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego będą też bardzo ciekawym celem krajoznawczej wycieczki. Kuszą zabytkowe kościoły w Wirach czy w Stęszewie. Pięknie prezentują się też zabytkowe dwory, które można zobaczyć m.in. w Szreniawie. Ruiny zamku na Wyspie Zamkowej (Jezioro Górecko), muzeum przyrodnicze – oto skarby, dzięki którym wycieczki po terenie parku każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Będąc w Wielkopolskim Parku Krajobrazowym nie sposób pominąć wycieczkę do Poznania. Już teraz dowiedz się co warto zwiedzić w Poznaniu. Poznań również jest świetnym miejsce turystycznym, w którym warto się pojawić.