Szczyrk – jakie szlaki turystyczne?

Szczyrk

Szczyrk w ostatnim czasie stał się jedną z turystycznych stolic beskidzkich – zarówno biorąc pod uwagę okres zimowy, gdy zapełnia się narciarzami i snowboardzistami, jak i sezon letni, gdy przyciąga amatorów trekkingu. Nic dziwnego – miasteczko poszczycić się może bardzo bogatą infrastrukturą noclegową oraz mnogością rozmaitych ciekawych górskich szlaków.

Skrzyczne – korona Beskidu Śląskiego!

Szczyrk położony jest u samych stóp majestatycznego Skrzycznego (1257 m n.p.m.), najwyższego szczytu pasma Beskidu Śląskiego. Na górę tą ze Szczyrku prowadzoną dwa znakowanego szlaki turystyczne, co pozwoli na skonstruowanie pętelki. Trasy są stosunkowo strome, ale krótkie – obie liczą sobie zaledwie 3 kilometry. Na szczycie na turystów czeka bardzo duże schronisko turystyczne oraz podest widokowy umożliwiający podziwianie niesamowitej panoramy na okolicznej beskidzkie szczyty. Skrzyczne znane jest także z dobrych warunków do uprawiania kolarstwa górskiego. Osoby mające awersje do aktywności fizycznej ucieszy fakt, iż na sam szczyt, także w okresie letnim, dojechać można koleją linową.

Klimczok – a może tutaj?

Szczyrk położony jest zasadniczo między dwiema górami – z jednej strony mamy monumentalne Skrzyczne, z drugiej natomiast wznoszący się na wysokość 1117 m n.p.m. Klimczok. W jego pobliżu, dokładnie na stokach sąsiedniej Magury, znajduje się schronisko PTTK, które może stanowić miejsce odpoczynku dla zmęczonych trekkingiem turystów. Klimczok oferuje ciekawe również ciekawe widoki i charakterystyczną ściankę z rozmaitymi górskimi anegdotkami. Warto dodać, że żabi skok od Klimczoka jest już na Szyndzielnię – inny ciekawy szczyt ze schroniskiem PTTK i wieżą widokową z panoramą na miasto Bielsko-Biała. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także i Błatnia – również i tutaj posilić możecie się w schronisku.

A może na Baranią Górę?

Osoby, dla których niestraszne są dłuższe trekkingi mogą rozważyć wycieczkę na Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Jest to góra dla Polaków niezwykle interesująca – to właśnie na jej stokach rozpoczynają bowiem swój bieg Czarna i Biała Wisełka, tworzące w dolnych partiach Beskidów jedną rzekę – Wisłę. Barania Góra jest ponadto szczytem wyposażonym w wieżę widokową; jest także interesująca pod względem przyrodniczym – prezentuje bardzo czytelny przykład dlaczego ingerencje człowieka w naturalny ekosystem bywają czasami wyjątkowo brzemienne w skutkach. Niedaleko Baraniej Góry znajdziemy kolejne schronisko PTTK – na Przysłopiu pod Baranią Górą.

Znakomite miejsca na rozmaite aktywności ruchowe i cudne atrakcje czekają też na Ciebie i Twoją rodzinę w Sosnowcu. Sprawdź najlepsze atrakcje dla dzieci w Sosnowcu i zapewnij super pobyt całej rodzinie!