Skarby Wielkopolski: Kórnik

kornik-zamek

Wielkopolska ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas okazać jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z tych miejsc, które w czasie wycieczki po Wielkopolsce z pewnością warto odwiedzić, jest Kórnik. Tu, w odległości zaledwie 15 km od pełnego zabytków Poznania, czekają na nas unikalne atrakcje. Kórnik może się pochwalić piękną okolicą i krajobrazem, w którym rolę bardzo ważną odgrywa Jezioro Kórnickie. Nad nim wznosi się najważniejszy zabytek miasta. To pałac, który pierwotnie służył jako średniowieczny rycerski zamek.

Jest to ciekawy przykład neogotyckiej rezydencji, którą dodatkowo ozdobiono orientalnymi dekoracjami. Liczne wieże i wykusze sprawiają, że zamek w Kórniku może zachwycać już samym swym zewnętrznym wyglądem. Atrakcje czekają na gości również w zamkowych wnętrzach. Dumą tego miejsca jest wspaniała biblioteka, pełna cennych książek. Jednym z tych najważniejszych jest pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika ”O obrotach sfer niebieskich”. Dodatkowo zwiedzanie zamku jest dla każdego z nas wyjątkową szansą na zapoznanie się z imponującymi kolekcjami dzieł sztuki: rzeźb, obrazów oraz wyrobów ze srebra lub porcelany.

Zobacz, co jeszcze można zwiedzać w Poznaniu i okolicach.

Nie brak tu również eksponatów o charakterze etnograficznym i przyrodniczym, zachwyt może też wzbudzić kórnicka kolekcja numizmatów. Te zbiory robią ogromne wrażenie, a możliwość zobaczenia ich oraz poznania ich historii to nie lada gratka dla wszystkich krajoznawców zainteresowanych przeszłością oraz sztuką. Takie atrakcje sprawiają, że pobyt na terenie Kórnika na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.