Świątynia Hefajstosa – jedna najlepiej zachowanych atrakcji w Atenach

ateny

Świątynia Hefajstosa jest jednym z największych klejnotów dziedzictwa Aten. W rzeczywistości jest to jedna z budowli klasycznego antyku, która najlepiej zniosła upływ czasu i można ją dziś oglądać niemal całkowicie nienaruszoną.

Wzgórza Aten

Istnieje kilka miast europejskich, które wyrosły dzięki obecności kilku wzgórz na swoim terenie miejskim. Przykłady sięgają od Rzymu po Lizbonę, a sama stolica Ateny jest miastem z kilkoma wzgórzami. Najsłynniejszym z nich jest to, na którym stoi słynny Akropol. Są jednak inne ateńskie wzgórza, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest Kolonos Agoraios, gdzie zachowała się świątynia Hefajstosa.

Kim był Hefajstos?

W starożytności historycy nadali świątyni Hefajstosa inną nazwę. Uważano, że jest to miejsce hołdu złożonego Tezeuszowi, mitycznemu królowi Aten, ale było ono również ściśle związane z wyspą Kreta i jej legendą o Minotaurze. Przyczynę tego można znaleźć w płaskorzeźbach wyrytych w najwyższej części budynku.

Przedstawione są tam legendarne prace Herkulesa, pojawia się też Tezeusz. Późniejsze badania doprowadziły jednak do wniosku, że należy mówić o świątyni Hefajstosa, tzn. poświęconej czci boga ognia. Był on również bratem samej Ateny, bogini, z którą miasto jest utożsamiane, nawet w nazwie.

A jeżeli lubisz zwiedzać stare zabytki, spójrz na stronę lublininfo.pl, gdzie sprawdzisz mnóstwo wspaniałych miejsc, jakie możesz odwiedzić, nie wyjeżdżając za granicę.

Świątynia Hefajstosa i porządek dorycki

Świątynia Hefajstosa ma prawie 2500 lat. Wiadomo, że jej budowa rozpoczęła się około 450 r. p.n.e. W tamtych czasach tego typu budowle wznoszono zgodnie z zasadami porządku doryckiego.

W tym przypadku jest to widoczne w układzie kolumn, których było w sumie 36 i które otaczały wewnętrzny obszar sakralny. Ten schemat dekoracyjny powtarza się we wszystkich współczesnych świątyniach, w tym w Partenonie i innych świątyniach rozsianych po całej Grecji i basenie Morza Śródziemnego, np. na włoskiej wyspie Sycylii, gdzie osiedlili się greccy żeglarze.